Brezilya kararı! Trump imzaladı: NATO üyesi olmayan ana müttefik

 ABD  Başkanı Donald Trump'ın , Brezilya'yı "NATO  üyesi   olmayan   ana  müttefik" olarak tanıdığını resmen ilan eden memorandumu yayımladığı bildirildi.

haber7
0

ABD Başkanı  Trump  , Dışişleri Bakanı  Mike Pompeo  ya gönderdiği memorandumla  Brezilya  ya ilişkin daha önce açıkladığı adımını resmileştirdi.

Buna göre  Brezilya  , "NATO üyesi  olmayan   ana  müttefik" olarak artık  ABD  ile özellikle savunma alanında öncelikli ülkeler kategorisinde değerlendirilecek.

Söz konusu adımla  Brezilya  ,  ABD  den silah alımlarında öncelikli ülkeler arasında yer alacak ,  Pentagon  un düzenleyeceği silah ihalelerine katılabilecek ve  ABD  birlikleriyle beraber tatbikatlar yapabilecek.

Trump , mayıs ayında Kongreye gönderdiği niyet mektubunda , "1961 Dış Yardımlar Yasası nın 517. bölümüne uygun olarak  Brezilya  yı  NATO  Üyesi  olmayan   ana  Müttefik olarak belirleme niyetimi beyan ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Brezilya , aralarında  İsrail  ,  Japonya  ,  Güney Kore  ve Avustralya nın da bulunduğu "NATO üyesi  olmayan   ana  müttefik" kategorisine eklenen son ülke olmuştu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =