Sıcaklık 40 dereceyi aştı! Uyarılar peş peşe geldi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde  hava sıcaklığı  40  dereceyi   aştı  , bazı yerlerde 44 dereceye ulaştı. Uzmanlar havanın ısınmasıyla birlikte sağlık açısında risk oluşabilecek durumlar konusunda uyarıda bulundu.

haber7
0

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü nden alınan bilgiye göre , yazın başlamasıyla bölge genelinde genellikle 40 derece altında seyreden sıcaklıklar temmuzun sonuna doğru 4-5 derece yükseldi. Sıcaklık bugün Diyarbakır da 42 , Şanlıurfa da 41 , Ceylanpınar ilçesinde 42 , Siirt in Baykan ilçesinde 41 , Batman da 42 ,  Şırnak  ın Cizre ilçesinde 44 , Silopi ilçesinde 41 derece ölçüldü.

Sıcaklığın yaşamı olumsuz etkilediği bölgede bunalan vatandaşlar klimalı mekanlardan çıkmazken , bazıları park ve bahçelerdeki gölgelik alanlarda , çocuklar ise süs havuzlarında serinlemeye çalışıyor.

"SICAKLIK , HASTA GRUPLARI İÇİN CİDDİ BİR RİSK FAKTÖRÜ"

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Toprak , son dönemde bölgede mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklardan olumsuz etkilenilmemesi için özelikle hasta , gebe , yaşlı ve çocukların 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmaması gerektiğini vurguladı.

"Sıcaklıklar , hasta grupları için ciddi bir risk faktörü oluşturuyor. Kalp hastaları , fazla kilosu olanlar , çocuklar , yaşlılar ve gebeler sıcak havada dikkat etmezlerse ciddi problemlerle karşılaşabilir." diyen Toprak , terlemenin ciddi oranda su , tuz ve diğer elektrolit kaybına neden olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =