Macarisan'dan 'en az 3 çocuk' politikası!

 Macaristan  üç  çocuk  yapan evli çiftlere 30 bin euro verecek. Macar parasıyla 10 milyon Forint'e denk gelen bu para , evli çiftlere kredi olarak verilecek ve eğer üç çocukları olursa kredi geri &ou

haber7
0

Uygulama Temmuz ayı içerisinde başladı ve en önemli özelliği faizsiz olması ve bu krediyi çekecek olan çiftlerin parayı diledikleri gibi harcayabilecek olmaları.

Pek çok diğer  ab  ülkesi gibi  Macaristan  da iş gücü sıkıntısı yaşıyor çünkü yetişmiş kişiler daha yüksek maaşlar ve hayat standardı için farklı  ab  ülkelerine gidiyor. Avrupa nüfusunun da yaşlandığı düşünüldüğünde bazı küçük devletlerin demografik bir krize doğru sürüklendiği biliniyor.

"AVRUPA KIRILMA NOKTASINDA"

Macaristan Başbakanı  Viktor Orban  ve lideri olduğu sağ partisi  Fidesz  bu konuda  ülke  nüfusunun kitle göçü ile değil aile büyümesi ile artmasını istiyor.

Orban geçtiğimiz günlerde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında bu durumu "Bizim sayılara değil Macar çocuklara ihtiyacımız var" ifadesi ile aktarmış , "Avrupalı toplumların tarihi bir kırılma noktasında durduğunu anlamalıyız" demişti.

Eurostat verilerine göre Avrupa da bugün ortalama doğurganlık sayısı 1 ,59. Macaristran 1 ,49 ile bu ortalamanın altında bulunuyor.

ÖMÜR BOYU VERGİ MÜKELLEFİYETİ

Orban hükümetinin nüfusu arttırmak için oluşturduğu teşvik sadece geri ödemesiz kredi değil.  Bütçe  nin yüzde 4 ,8 ini buna ayırdığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =