Güney Asya'da gerilim bir anda fırladı! Çin'e sert tepki

 Filipinler  , Çin'in  Güney  Çin Denizi'ndeki eylemlerinin bölgede barışçıl faaliyetler yürüttüğü açıklamalarıyla ters düştüğünü bildirdi.

haber7
0

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana , Çin in Manila Büyükelçisi Cao Cianhua nın Çin Halk Kurtuluş Ordusunun kuruluş yıl dönümü nedeniyle Manila da verilen resepsiyonda yaptığı konuşmaya ilişkin eleştiride bulundu.

Cao nun Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi ndeki barışçıl çabalarını sürdüreceği açıklamasının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Lorenzana , Çin in kıyı komşusu ülkeler arasında egemenlik ihtilafları yaşadığı Güney Çin Denizi ne ilişkin eylem ve söylemlerinin aynı çizgide olmadığını söyledi.

Ülkesinin Çin e karşı şüphe duyduğunu belirten Lorenzana , bu durumun Pekin yönetiminin politikalarını değiştirmesiyle düzelebileceğini kaydetti.

Büyükelçi Cao , dün akşamki resepsiyonda yaptığı konuşmada , ülkesinin ihtilaflı Güney Çin Denizi sorununda barışçıl niyete sahip olduğunu ve askeri gücünü yalnızca savunma amaçlı geliştirdiğini söylemişti.

Çin in gücünü hegemonya kurmak ya da yeni nüfuz alanları oluşturmak amacıyla kullanmayacağını vurgulayan Cao , "Çin , gücünü dünyada barış , istikrar ve refah sağlamak için kullanmaya devam edecektir" ifadesini kullanmıştı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ SORUNU

Çin , 1947 de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi nin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =