Hafter silahla kazanacağına inanıyor!

İtalya'nın  Trablus  Büyükelçisi Giuseppe Buccino Grimaldi , Libya'da taraflar arasında bir anlaşma ihtimalini düşük gördüğünü ve Halife Hafter’in  silahla  kazanmaya inandığını söyl

haber7
0

İtalyan Büyükelçi Grimaldi , İtalyan Corriere della Sera gazetesine , Libya daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Libya daki gidişatı "yokuş yukarı" olarak tanımlayan Grimaldi , "Savaş devam ediyor. Halife  Hafter  ile BM Libya Temsilcisi Ghassan Salame’nin Bingazi deki son görüşmesi , Trablus’taki Fayiz es-Serrac tarafıyla anlaşmaya varılmasına yönelik fazla umut vermiyor. Buradan anlaşıldığı kadarıyla ,  Hafter  hala  silahla  kazanabileceğine inanıyor." ifadelerini kullandı. 

Büyükelçi Grimaldi , ülkede güç kullanmanın herkes için ciddi zararlara yol açacağından hareketle barışı destekleme yönünde ısrar ettiklerini kaydetti.

Ülkede siyasi bir çözüm olasılığı sorusuna İtalyan Büyükelçi , "Hafter buna inanmıyor gibi görünüyor. Ancak bu Serrac hükümeti için de aynı çünkü onu koruyan güçleri , düşmanla konuşmaya ikna etmek zor gibi görünüyor." yanıtını verdi.

Grimaldi , askeri çözüme ise tarif edilemeyen büyük ayaklanmalar olmadığı sürece ihtimal vermediğini de kaydetti.

Batı devletleri arasında Libya’da büyükelçiliği açık tek ülkenin  İtalya  olduğunu söyleyen Büyükelçi , "Hassas bir dönemden geçiyoruz ve biz merkezi bir roldeyiz. Herkes için istikrar mesajı veriyoruz." dedi.

Grimaldi , yaklaşan Kurban Bayramı’na ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =