S-400 meselesine farklı bir bakış: Türkiye bunu yapan ilk NATO ülkesi

Fikir Turu adlı sitede Emre Kürşat Kaya'nın  S-400  analizi , çok önemli bir konuyu aydınlattı. Yazı şu cümlelerle başlıyor: Türkiye’nin  S-400  almasına ABD’nin itirazının altında yatan temel nedenlerde

haber7
0

Fikir Turu adlı sitede yer alan analiz şu cümlelerle devam ediyor;

Son dönemde  S-400  ,  F-35  ve  Patriot  tartışması ile sıkça gündeme gelen silah ithalat ve ihracatı sıradan bir alışveriş değildir; çoğu zaman silahın ne olduğu değil , kimden temin edildiği hususu ön plandadır. Türkiye’nin  S-400  almasına ABD’nin itirazının altına yatan temel nedenlerden biri de şu: İlk kez bir  NATO  üyesi , bu kadar önemli bir silahı ABD’den almıyor ve böylece , ABD’nin silah pazarında alternatifsiz olmadığını da ortaya koyuyor.

Oysa “silah kimden alınır?” sorusuna en sık verilen cevap Amerika Birleşik Devletleri. Nitekim dünyada satılan her üç silahtan biri  ABD  menşeli.2 Bu ticari “başarının” arkasındaysa derin bir asker-endüstri-politika iş birliği var.

Kim bu savunma devleri?

Her şeyden önce , birçok ülkedekinin aksine  ABD  savunma sanayii özel şirket ağırlıklı. Bu özel kuruluşların en büyük hedefi de doğal olarak kendi kârları. Ayrıca savunma şirketleri ürünlerini ağırlıklı olarak devletlere satar , barış zamanlarında devletlerin bu ürünlere ihtiyacı azalır. Dolayısıyla bu şirketler için “savaş iştir” (War is Business).

ABD savunma sanayiinin dikkat çekici başka bir özelliği de , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =