Ferhat Yılmaz: Erzincan Film Festivali çok ses getirecek

Sinema ve tiyatro oyuncusu  Ferhat   Yılmaz  Ekim ayında gerçekleşecek  Erzincan   Film  Festivali'ne dair gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

haber7
0

Sinema ve tiyatro oyuncusu  Ferhat   Yılmaz  ile Ekim ayında gerçekleşecek  Erzincan   Film   Festivali  kapsamında bir röportaj gerçekleştirdi.  Yılmaz  , Türkiye deki yeteneklerin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını sadece bütçe konusunda devletin adım atması durumunda Türkiye de sinema noktasında büyük işlerin çıkacağını söyledi.

Bir festival bir şehre ne kazandırır? Festivallerin sinema açısından önemi nedir? Türkiye’de Avrupa’daki gibi bir festival kültürü gelişti mi? 

Festvialle ilgili öncelikle yapan organizatör çok önemli Oradan o kadar çok kol var ki. Devlet kolu var , sivil toplum kolu var , sanatçılar var , halk var. O kadar çok şey bir araya geliyor ki . O yüzden bu işi organize eden adamın çok iyi planlaması lazım. Bir de uluslararası ayağı var bun işin. Biz Bingöl 1. Uluslararası  Film   Festivali  yaptık , orada yurt dışından daha çok katılımcı olabilirdi. Çünkü sinema evrensel bir ey . Derslerimde sınıflarım çok değişik oluyor , İranlı , Suriyeli , İngiliz arkadaşlarımız var. Çocuklara öğrettiğim şeyleri karma yapıp birbirini anlayamayacağı dilde oynatıyorum ama herkes anlıyor. Çünkü duygu değişmiyor. Festivaller de böyle olmalı. Duygu değişmemeli ayrı diller konuşulsa da herkes ortak noktada buluşabilmeli. Burada ne olursa olsun sinemanın da bizim de en büyük derdimiz şu; bütçe. Neler yapmak istiyoruz oysa. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =