Gündemi sarsacak 'Boeing' iddiası: Harekete geçmediler!

The New York Times gazetesinin haberine göre  Boeing  737 tipi iki yolcu uçağının kaza yapmasının sebebine dair bilgi edinmek için çabalamayan ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) , düzgün gitmeyen noktala

haber7
0

Etiyopya ve  Endonezya  da yaşanan ve 346 kişinin canını alan iki kazanın ardından  Boeing  737 MAX tipi uçaklar tartışma konusu oldu. 

New York Times ,  Boeing  in hataları ile ilgili ABD Federal Havacılık İdaresi nin (FAA) ihmalkarlığına dikkat çekti.

 

 

Daha önce  Boeing  CEO su Dennis Muilenburg , her iki kazada Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemi ndeki (MCAS) bir hatanın payı olduğunu kabul etmişti.

FAA ve Boeing’de çalışmış ve halen çalışmakta olan kişilere dayandırılan haberde , FAA’nın  MCAS  ile ilgili risk değerlendirmesini hiçbir zaman bağımsız olarak yapmadığı ve aslında sistem hakkındaki bilgileri de toplamadığına dikkat çekildi.

 

 

Gazeteye konuşan kaynaklar , kurumun kendi çalışanlarının daha önemli görevlere yoğunlaşabilmesi için rutin kontrollerle ilgili sorumluluğu üretici şirketlere yüklediğini belirtti.

ŞİRKETE KUSURUN VARSA SÖYLERSİN DENİLDİ

Buna göre MCAS’ın geliştirilmesinin takibiyle ilkin FAA’nın iki deneyimsiz çalışanı görevlendirildi.

Daha sonra kurum , sistemin onaylanmasıyla ilgili tüm sorumluluğu Boeing’e yükledi , lakin şirketten MCAS’ın potansiyel tehlike taşıyabilecek eksiklerinin giderilmesiyle ilgili bilgi vermesini istemedi.

Kasım ayında Lion Air kazasının ardından yapılan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =