Ağrı'da yakalandılar! 600 bin TL ceza yediler

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından Ağrı’da doğadan  salep  toplayanlara 601 bin 712 TL idari para cezası uygulandı.

haber7
0

Ağrı’da bir yolcu otobüsünde yapılan yolcu kontrolü sırasında , 23 çuval içerisinde 610 kg kurutulmuş  salep  soğanı ile yakalanan yabancı uyruklu S.G. ve R.T’ye 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre , her bir şahsa ayrı ayrı 300 bin 856 TL olmak üzere toplamda 601 bin 712 TL idari para cezası uygulandı.

 

 

Salep soğanları , emniyet ekiplerince tutanak tutularak DKMP  Ağrı  Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.            

Nesli Tehlikede Olan Yabani Bitki ve Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’ye (CITES) göre , nesli tehlike altında türler listesinde bulunan ve koruma altına alınan  salep  bitkisinin doğadan toplanmasına izin verilmiyor.   salep  ve yabani orkidelerin kök yumrularının sökülerek ticari amaçla toplanması , endemik olan bu bitkilerin zaman içinde yok olma tehlikesini ortaya çıkarıyor.

 

 

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; } GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =