Kukla merakı girişimci yaptı

Eskişehir'de yaşayan iki çocuk annesi Filiz Uzun , merak sonucu kendi kendine öğrendiği  Kukla  yapımında zamanla uzmanlaşarak  girişimci  oldu.

haber7
0

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Turistik El Sanatları Merkezinde seramik eğitmenliği yapan iki çocuk annesi Uzun , seramiğin yanı sıra bir beceri daha edinmek için  Kukla  yapımı hakkında çeşitli internet siteleri ve yazılı materyallerden bilgi edindi. 

Kilden , hamurdan , gazeteden ve tahtadan kuklalar yapmayı deneyen Uzun , önceleri başarısız olsa da zamanla birbirinden renkli ve çeşitli ürünler ortaya çıkarttı.

Edindiği beceriyi girişime dönüştüren Uzun , tiyatrolar için ve kişiye özel kuklalar hazırladı. Uzun , yapımı yaklaşık 3 hafta süren kuklaları 300 ila 500 lira arasında fiyatlarla satışa sunuyor.

Uzun , AA muhabirine yaptığı açıklamada , merakla başlayan  Kukla  yapımını hem bir girişime çevirdiğini hem de Turistik El Sanatları Merkezinde kursiyerlerine öğrettiğini anlattı. 

Kukla yapımında doğru malzemeyi bulmanın önemine işaret eden Uzun , şöyle konuştu:

"Yanıldığım zamanlar oldu ancak yılmadan yaptım. Kuklalarımı gazetelerin geri dönüşümünden yapıyorum. Geri dönüşüm hayatın her alanında olmalıdır. Kuklanın iskelet sistemini eski gazetelerden oluşturuyorum. Bir kuklanın hazırlanması iki hafta sürüyor. Daha sonra elbise tasarımı ve elbise dikimi oluyor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =