Anadolu'nun bozkırları keşfediliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen , mevcut otlatma faaliyetleri ile hayvancılık alanında envanter çalışmaları tamamlandı ve bu çalışmaların sonucunda yeni türler kayıt altına alındı.

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen , Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) finanse ettiği , Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından uygulanan “Türkiye’nin Bozkır Ekosistemlerinin Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi Projesi"nde biyolojik çeşitlilik , sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değerler , mevcut otlatma faaliyetleri ile hayvancılık alanında gerçekleştirilen envanter çalışmaları tamamlandı.

2017 yılında başlatılan “Türkiye’nin Bozkır Ekosistemlerinin Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi Projesi" , yan Şanlıurfa Tek Tek Dağları Milli Parkı , Kızıl Kuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Karacadağ bozkırlarında yürütülüyor. Bu alanlarda başlayan ve tamamlanan envanter çalışmaları kapsamında Şanlıurfa için yeni türler kayıt altına alındı.

Karacadağ’da flora çalışmaları sonucunda bir tanesi endemik olmak üzere 47 takson , Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda bir tanesi endemik olmak üzere 29 takson , Tek Tek Dağları Milli Parkı’nda da 11 takson yeni kayıt olarak tespit edildi.

Tek Tek dağları’nda buğdayın yeni 4 türü tespit edildi

Genetik çeşitlilik acısından önemli olan ve daha önce Tek Tek Dağları Milli Parkı ve Kızıl Kuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda kaydı olmayan buğdaygillerden ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =