Siyasetçilerin baskılarına karşılık  ABD   Başkanı  Donald Trump'ın Türkiye'ye S-400’ler konusunda yaptırım uygulamada "tereddüt" etmesine neden olarak  Erdoğan  ile G-20 zirvesinde yaptığı toplantı g&ou

haber7
0

Beyaz Saray da Cumhuriyetçi senatörlerle yapılan Türkiye ve S-400 gündemli "gizli" toplantının detaylarını aktaran NBC haber kanalı , Donald  Trump  ın yaptırımlar konusunda "esneklik" talep ettiğini belirtti.

Senatörlerin yanı sıra Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton un yaptırım konusunda bastırmasına karşılık  Trump  ın daha "yumuşak" bir tutum izlemesindeki gerçek nedenin , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  ile G-20 Zirvesi nde yaptığı görüşme olduğu iddia edildi.

İki liderin görüşmesi hakkında bilgi sahibi olan dört kaynağa dayandırılan habere göre , bu görüşmeden  Erdoğan   Trump  ı  hem  övdü  hem  de "karşılık veririz" diyerek gözdağı verdi.

"NATO DAN ÇEKİLİRİZ , İNCİRLİK İ KAPATIRIZ"

NBC nin haberine göre ,  ABD  nin yaptırımları hayata geçirmesi durumunda  Erdoğan  , misillemede bulunacaklarına dair pek çok "tehditte" bulundu.

Kaynaklara göre bu "tehditler" arasında , NATO dan çekilmek ve  ABD  yi Türkiye deki İncirlik Üssü nden çıkarmak yer aldı.

"OBAMA DAN DAHA İYİ BİR İŞADAMISIN" VURGUSU

Ancak kaynaklar ,  Erdoğan  ın  Trump  ı övmeyi ihmal etmediğini de öne ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =