Yeni yerine taşınan bin 500 yıllık zeytin ağacı meyve verdi

Mersin'de Demokrasi Meydanı'ndaki  Yeni   yerine   taşınan  bin  500   yıllık   zeytin   ağacı   meyve  verdi. 2017'de "Anıt Ağaç" olarak tescillenen ağaç ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

haber7
0

Mersin in Mezitli ilçesindeki  Demokrasi Meydanı  ndaki  Yeni   yerine   taşınan  bin  500   yıllık   zeytin   ağacı   meyve  verdi.

Mezitli Belediyesinden yapılan açıklamaya göre , Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 2017 yılında "Anıt Ağaç" olarak tescillediği  ağaç  , ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Etrafı çitle korunan 6 metre 48 santimetre çapındaki  ağaç  ,  meyve  vermeye başladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ,  hem  zeytin  ağaçlarının korunmasına dikkati çekmek hem de ilçeye estetik görünümü sağlamak amacıyla asırlık ağacın geçmiş yıllarda yerinin değiştirilerek meydanda toprakla buluşturulduğunu hatırlattı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından özenle bakılan ağacın yeniden yaşama döndüğünü kaydeden Tarhan , şöyle devam etti:

"Bin  500   yıllık  bir geçmişe sahip olduğu düşünülen  zeytin  ağacımız , Mezitli’nin en yaşlı  zeytin   ağacı  olma özelliğine sahip. Üzerinde zeytinleri de görmüş olmamız bizim için de büyük mutluluk kaynağı. Önümüzdeki günlerde ağacımızın yanı başına ikinci Sanat Durağı mızı da oluşturacağız. O zaman daha çok insan bu bölgeye gelecek." 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =