Bulgaristan'dan kritik hamle! ABD ile anlaşmayı veto etti

 Bulgaristan  Devlet Başkanı  Rumen Radev  , ABD'den 8 adet son model F-16v savaş uçağı alımı anlaşmasını  veto  etti.

haber7
0

Bulgaristan Hava Kuvvetlerinin filosunun yenilenmesi amacıyla ,  ABD  den 8 adet F-16v savaş uçağı alınması için Lockheed Martin firmasıyla anlaşma imzalanmıştı. Yürürlüğe girmesi için , anlaşma metni Devlet Başkanı  Rumen Radev  e sunuldu.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı olan Radev , Cuma günü parlamentoda yaşanan hararetli tartışmada , sözleşmede bir koşulun aranmadığı ve halkın onayının alınmadığını söylemişti.

Radev bugün yaptığı açıklamada ,  anlaşmayı   veto  ettiğini söyleyerek ,  Bulgaristan  ın uzun yıllar boyunca , halkın onayı ve inancı olmadan , anlaşmanın karşılıklı kabul edilen yükümlülüklere bağlı kalması kabul edilemez dedi. Radev ayrıca  Bulgaristan  ın ihtiyacının eksiksiz bir ekipman paketi , beraberindeki ekipmanlar ve personel eğitimi olduğunu söyledi. Radev , Halkın bu sözleşmenin neler getirdiğine dair kesin bir ihtiyacı var dedi. 

Parlamento daki milletvekillerinin yarısından fazlası uzlaşırsa Radev in  veto  kararı etkisiz kalacak. Yaklaşık 1 ,6 milyar dolar (9 ,1 milyar TL) değerindeki anlaşma , 30 yıl önce ülkede komünizmin yıkıldığı günden bu yana yapılan en büyük askeri satın alma olacak. NATO standartlarına ulaşmak isteyen  Bulgaristan  , ordudaki Sovyet yapımı Mig-29’ları 2023 yılına kadar envanterinden çıkarmak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =