Bayburt'ta 'Dede Korkut' şöleni heyecanı

Türk Destanı 'Dede Korkut'un , UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından bu yıl 25'incisi düzenlenecek Uluslararası  Bayburt   Dede   Korkut  Kült&

haber7
0

Türk Destanı  Dede   Korkut  , yapılan girişimler sonucu , geçen yıl , UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi ne oy birliğiyle kabul edildi. Türk dünyasının yüzlerce yıllık kültürel kimliğinin taşıyıcısı ve ortak mirası olan  Dede   Korkut  destanı , masal ve müzik geleneği ülke genelinde yaşatılıyor. Türk Destanı  Dede   Korkut  un , UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi ne oy birliğiyle kabul edilmesi ,  Dede   Korkut  un türbesinin bulunduğu  Bayburt  un Masat köyünün yanı sıra kentte de sevinçle karşılandı.

Dede  Korkut  un , UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi ne oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından bu yıl 25 incisi düzenlenen Uluslararası  Bayburt   Dede   Korkut  Kültür ve Sanat Şölenleri hazırlıklarında da sona gelindi. Yarın başlayacak etkinliklerin uzun bir aranın ardından 4 günden 7 güne çıkarıldığı belirtildi. Kentte Masat köyünde yer alan  Dede   Korkut  türbesinin ziyaret edilmesiyle start alacak olan şölenler , Aydıntepe Yaylası ndaki konser ve halk oyunları gösterileriyle sona erecek. Havai fişek gösterilerinin de yer alacağı şölenlerde ,  Bayburt  Halk Oyunları ekiplerinin yanı sıra ülkenin değişik yörelerinden ve yurt dışından gelen halk oyunları ekipleri de gösterilerini sergileyecek.

 Dede   Korkut  , TÜRK DÜNYASININ ORTAK MİRASIDIR ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =