Baraj gölü çekilince ortaya çıktı

 Kars   Baraj  Gölü’nün suları yaklaşık 5 metre çekildi. Suları çekilen  Baraj  gölünde köy cami ve köy okulu yeniden  ortaya  çıktı.  ortaya  çıkan cami havadan görüntülendi

haber7
0

Karslı fotoğraf sanatçısı Özgen Beşli , Çamçavuş ve Boğazköy’de sular altında kalan camilerin bir Hasankeyf olduğunu , Hasankeyf gibi ziyaretçi çektiğini belirtti. 

 

 

Kars’ta 2018 Temmuz ayında kapakları kapatılarak su tutmaya başlayan Kars Barajı , suların yükselmesiyle birlikte  Baraj  gölü altında kalan köy evleri , köy camisi ve okulu da geçen süre içerisinde sular altında kalmıştı. 

Özellikle fotoğraf sanatçıları , kentte dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Çamçavuş köyü camisi de minaresinin yarısına kadar sulara gömülmüştü.  Baraj  kapaklarının açılmasıyla birlikte yeniden  ortaya  çıkan cami , fotoğraf sanatçılarının yeniden ilgisini çekti. 

 

 

Baraj gölünün yaklaşık 5 metre çekildiğini ifade eden Fotoğraf Sanatçısı Özgen Beşli , “Bundan bir ay önce aşağı , yukarı minareden belli oluyor. Su beyaz yere kadar çıkmıştı. Arpaçay tarafındaki sulamadan dolayı su seviye 5 metre civarında düşmüş bulunmaktadır. Okulun içerisine girdim. Okulun içerisinde balık yavruları yüzüyor. Herhalde su biraz daha çekilecek , bir hafta sonra da tekrar gelip , eğer camiye girebilecek bir durum oluşmuşsa , caminin içerisinde çalışmayı düşünüyorum” dedi. 

“Buralarda bir Hasankeyf ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =