Temelini Başkan Erdoğan atmıştı... Dev projede yeni gelişme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca , 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  tarafından atılan Türkiye´nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2´nci  Havalimanı  Rize-Ar

haber7
0

Rize nin Pazar ilçesi Yeşilköy de , Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nca , 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017 tarihinde , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  tarafından atılan Rize-Artvin  Havalimanı  için 266 hektarlık alanda 88 ,5 milyon ton taş kullanılacak. 150 kamyonla gece-gündüz aralıksız malzeme taşınan alanda , deniz dolgusuna devam ediliyor.

Çalışmalarda kamyonların yanı sıra 2 hafriyat gemisi de kullanılıyor. Günlük 120 bin tona yakın dolgunun yapıldığı  Havalimanı  inşaatında pist dolgu işlemi sürüyor. Proje sahasına 3 kilometre mesafedeki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıktaki Tektaş taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar , bağlantı yolu ile denize dökülüyor. 2 hafriyat gemisine de kamyonlarla doldurulan taşlar , açıkta 28 metre derinlikte denize boşaltılıyor. Mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplamda 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak. Yüzde 35 i tamalanan projede; tarama ve dolgu imalatı süren pist , apron ve taksi yolu sahalarında 2020 yılı Mart ayında temel , alt temel ve kaplama imalatlarına başlanması planlanıyor. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin  Havalimanı  nın altyapı çalışmaları 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak.

VALİ: İLK UÇAK 29 EKİM 2020 DE İNECEK Rize ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =