Şair Orhan Özekinci: 'Kardeşim’ demek başka şey ‘kardeş olmak’ başka

 Şair  - yazar  Orhan  Özekinci’nin çok paylaşılan 'Arkadaşlar' yazısı toplumun nasıl yeniden ayağa kaldıracağına dair ipuçları veriyor.

haber7
0

Şair - yazar Orhan Özekinci’nin kaybolan hasletlere dair kaleme aldığı yazısı toplumun asıl ihtiyaçlarının neler olduğunu da vurguluyor. Özekinci , Kardeşlik , güven ve ağabey in ne  demek  olduğunu ortaya koyarken aslında bir toplumu ayakta tutan dinamizme de vurgu yapıyor. 

 

 

İşte  Orhan  Özekinci nin kaleme aldığı Arkadaşlar yazısı:

Söz vermek ve sözün hakkını vermek diye bir  şey  var. O yüzden bazı kelimeler tehlikelidir ve dikkatli kullanılmalıdır. Mesela ‘kardeşim’  demek   başka   şey  ‘kardeş olmak’ başka. Özetleyelim: Lafta herkes silah çeker ama kimse ölmez.

 

 

Kardeş  olmak  , bir dayanışma iradesi gerektirir. Bu dayanışma hali , göz önünde ve sesli  olmak  mecburiyetinde değildir. Birbirinden uzak ama birbirinden emin iki dağ düşünün. Bir araya gelememeleri birbirlerinden emin olma haline engel midir? Hayır. Bu düşüncemiz yanlış anlaşılmasın , kardeşlik , bir harekettir , salih bir yoldur.

Kardeşinizden eminseniz ve aklınızda hiç kuşku yoksa kardeşlik hareketiniz devam ediyor ve halis bir yoldasınız demektir. Bu hareket hali , Nurettin Topçu’nun , İsyan Ahlâkı’ndaki hareket gibidir.

Kardeşlik hukukuyla birbirine bağlı insanların buluşmaya , konuşmaya ihtiyaçları yoktur ancak arkadaşların vardır. Arkadaşınızla uzun süre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =