Ay'a ayak basılan anın görüntüleri 1.8 milyon dolara satıldı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) 1976'da yanlışlıkla 217  dolara  kurumda çalışan bir stajyere sattığı Ay'a ilk  ayak   basılan   anın   görüntüleri  açık artırmada 1  milyon  820 bin  dolara  sat

haber7
0

Sotheby s müzayede evinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda , "Apollo 11 in aya inişinin bugüne kadar kalan en iyi  NASA  video kaseti kayıtları New York taki açık artırmada 1 ,8  milyon   dolara  satıldı." ifadesi kullanıldı.

Bugüne kadar korunan 3 orijinal kaset toplam 2 ,5 saatlik görüntüden oluşuyor.NASA STAJYERİNE 217  dolara  SATTILAR

Görüntülerde , Astronot Neil Amstrong un  ay  a ilk  ayak  bastığı an ve ABD nin o dönemki başkanı Richard Nixon ın konuşması yer alıyor. Görüntülerin bulunduğu kasetler , 1976 da o dönem  NASA  stajyeri olan Gary George a , bir açık artırmada yanlışlıkla diğer 65 kasetle birlikte 217 dolar 77 sente satılmıştı.

NASA dan aldığı kasetlerin bazılarını yerel televizyonlara satan George , söz konusu 3 kaseti babasının tavsiyesi üzerine elinde tutmuştu.

Ay a  ayak  basılmasının 50. yıl dönümü için  NASA  nın kasetlerin peşine düşmesi üzerine George , kasetleri ilk kez izlemiş ve aranan görüntülerin kendisinde olduğunu fark etmişti.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; } GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =