YKS tercihleri başlıyor

Ölçme , Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) , Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS)  tercihleri  23-29 Temmuz'da "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden alınacak. İşte tercih

haber7
0

ÖSYM tarafından yapılan 2019-YKS de adayların  tercihleri  23 Temmuz da alınmaya başlanacak. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar , yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY , Y-SÖZ , Y-EA , Y-DİL puanlarına göre tercihte bulunacak.

TYT de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını , Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi nin (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecek.

Adaylar , tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 29 Temmuz a kadar ÖSYM nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek. İşlemlerini tamamlayan adaylar , belirlenen süre içerisinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

Adayların , işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmesi ve yazıcıdan listelerini alması gerekiyor.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI

Yerleştirme sonuçları "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için , gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =