Kıbrıs'a 3 aşamalı çözüm süreci!

Doğu Akdeniz'de doğalgaz gerilimin yaşandığı bir dönemde  Kıbrıs  sorununda hareketlenme yaşanması bekleniyor.

haber7
0

Ağustos un ilk haftasında Kuzey  Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa  Akıncı  ile  Rum yönetimi  lideri  Nikos Anastasiadis  bir araya gelecek. Akıncı ile Anastasiadis ın  Kıbrıs  sorunun çözümü ile ilgili süreci ele alması bekleniyor. İki liderin yapacağı görüşmede , "tarafların en son pozisyonları ve neler istedikleri" masaya yatırılacak. Liderlerin uluslararası bir konferans yapılabilir mi , bunu masaya yatırması bekleniyor.

LUTE ADA YA GELELECEK

Cumhurbaşkanı  Akıncı  ile Rum lider Anastasiadis in görüşmesinde olumlu bir hava çıkarsa , Birleşmiş Milletler (BM) devreye girecek.

BM Genel Sekreteri nin geçici Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute , Ağustos ayının ikinci yarısında Ada ya gelecek. Kıbrıslı liderler ,  LUTE  nin de bulunduğu üçlü bir görüşme yapacak.  LUTE  , BM Genel Sekreteri Antonio Guterres e liderlerle yaptığı görüşme ile ilgili bilgi verecek.

Lute nin raporu ilerleme olduğu yönünde olursa Guterres de , Eylül deki  BM  toplantılarında liderlerle önce başbaşa ardından da 3 lü görüşme yapacak.  Guterres  , Kıbrıslı liderlerle yaptığı görüşmenin ardından  Türkiye  başta olmak üzere ilgili devletlerle de temasa geçecek.

DOĞRU BULMAYIZ

Akıncı ile Anastasiadis ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =