'Boris Johnson başbakan olursa istifa ederim!'

İngiltere Maliye Bakanı Philip  Hammond  , katıldığı canlı yayında eski Dışişleri Bakanı  Boris  Johnson'ın  başbakan  olması durumunda  istifa  edeceğini açıkladı.

haber7
0

Hammond , BBC de konuk olduğu canlı yayında , iktidardaki Muhafazakar Partideki liderlik yarışının güçlü favorisi  Johnson  ın  başbakan  olması durumunda  istifa  edeceğini duyurdu.

 

 

Adalet Bakanı David Gauke de Sunday Times gazetesi için kaleme aldığı yazıda  Johnson  ın başbakanlığa gelmesiyle istifasını vereceğini duyurdu.

Her iki isim de  istifa  gerekçesi olarak  Johnson  ın ülkeyi  AB  den anlaşmasız ayırma kararlılığını gösterirken ,  istifa  zamanı olarak da başbakanlık için devir teslimin beklendiği çarşamba gününe işaret etti.

 

 

Johnson ın başbakanlığa gelmesi halinde başta liderlik yarışındaki rakibi Dışişleri Bakanı Jeremy  Hunt  olmak üzere bazı bakanların istifa etmesi bekleniyor. İstifası beklenen isimler arasında Avrupa ve Amerika dan Sorumlu Bakan Alan Duncan ile Gazilerden Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Elwood da yer alıyor.

BREXİT KRİZİ

İngiltere , 23 Haziran 2016’da yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumunda yüzde 48 e karşı 52 ile Brexit kararı almıştı. Ancak  başbakan  Theresa  May  in  AB  ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında 3 kez reddedilmesinin ardından 29 Mart ta gerçekleşmesi gereken Brexit 31 Ekim e ertelenmişti.

May , parti içinden gelen baskılar karşısında partisinin liderliğinden 7 Haziran ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =