İstanbullular 25 lira fazla yakıt yakıyor

Beş yıl süren bir araştırmaya göre  İstanbullular   Trafik  yoğunluğu nedeniyle sabah 23 , akşam ise 18 kilometre hızla araç kullanabiliyor.  Trafik  yoğunluğunda kaybedilen  yakıt  seyahat başına ortalama 15 lirayı buluyor. Akşam

haber7
0

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve 2 üniversitenin akademisyenlerinin bir araya gelerek yaptığı 5 yıllık çalışmanın sonucunda ‘İstanbul  Trafik  Otoritmi’ isimli rapor yayınlandı. Rapor , yaklaşık 4 bin kilometrelik şehir içi yol ağı üzerinde gerçekleşen sürüş hızlarını , yoğunlukları , gecikme ve diğer kayıpları içeriyor. Rapora göre İstanbul’daki  Trafik  akışı bir önceki yıla göre yüzde 14 oranında azalırken , trafikte kalma süresi ise arttı. Yaşanan  Trafik  yoğunluğuna bağlı olarak kaybedilen  yakıt  tutarı da beraberinde artış gösterdi. Araştıramay göre  İstanbullular   Trafik  yoğunluğu nedeniyle sabah 23 , akşam ise 18 kilometre hızla araç kullanabiliyor.  Trafik  yoğunluğunda kaybedilen  yakıt  seyahat başına ortalama 15 lirayı buluyor. Akşam trafiğinde bu tutar 25 lirayı geçiyor.

SÜRÜŞ HIZI AZALDI

2018 yılında İstanbullular’ın ana arterlerde yaşanan  Trafik  yoğunluğuna bağlı sürüş hızları sabah saatlerinde bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 14 daha yavaşlayarak 23km/saat seviyesine indi. Gün içi saatlerde  Trafik  her ne kadar daha hızlı aksa da (29 km/s) bu saatlerin bir önceki yıla göre yüzde 18 daha yavaş olduğu belirlendi. Hafta içi günlerde oluşan yoğunluğa bağlı yavaşlamanın en  fazla  yaşandığı saatler ise akşam saatleri oldu.

Akşam ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =