Yemen'de çatışma! Ölü ve yaralılar var

Yemen'in başkenti Sana'nın kuzeyindeki Amran vilayetinde iki Husi grubu arasında çıkan çatışmada 11 kişi öldü , 6 kişi yaralandı.

haber7
0

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre , Husi komutanlarından Muhammed Eş-Şetevi ile Mücahid Kuşeyra ya bağlı silahlı gruplar arasında dün akşam saatlerinde çatışma çıktı.

 

 

Süfyan kabilesine mensup  Şetevi  ile Ride kabilesinden Kuşeyra ya bağlı gruplar arasındaki çatışma bugün de devam etti. 

Çatışmalarda , Şetevi ile Kuşeyra nın yanı sıra 9 kişi yaşamını yitirdi , 6 kişi yaralandı. 

 

 

Bölgede gerginliğin sürdüğü belirtildi. 

Husilerden çatışmalara ilişkin açıklama yapılmadı.

Yerel kaynaklar , söz konusu çatışmaların , Husilerin İbb , Kataba , Ed-Dali hattı üzerindeki yolculara uyguladığı haraç konusunda yaşanan anlaşmazlıktan çıktığını ifade ediyor. 

Yemen de Husilerin kontrolü altındaki bazı bölgeler , zaman zaman haraç ya da nüfuz mücadelesi gibi sebeplerden kaynaklanan silahlı çatışmalara sahne oluyor. 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü  Yemen  de İran destekli  Husiler  ile  Suudi Arabistan  ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler ,  Yemen  hükümeti birlikleriyle yaşanan çatışmalarda bölgedeki kabile reisleri ile eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yandaşlarının desteğiyle Haziran 2016 da Amran ın kontrolünü ele geçirmişti. 

Husiler , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =