Ukrayna sandık başında!

Ukrayna’da halk erken parlamento seçimleri için bugün  sandık  başında. Oy verme işlemi 08:00’de başladı , sandıklar 20:00’ye kadar açık kalacak.

haber7
0

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin 20 Mayıs tarihinde göreve başlar başlamaz parlamentoyu feshetmesi üzerine ülkede erken genel  seçim  kararı alınmıştı.

Ukrayna Parlamentosu’nda resmi olarak 450 sandalye olmasına karşılık , Rusya’nın beş yıl önce ele geçirip kendi topraklarına kattığını açıkladığı Kırım Yarımadası’nın ve beş yıldan bu yana Rus yanlısı ayrılıkçıların denetiminde bulunan Donetsk ve Lugansk il merkezlerinin seçimlere katılamaması nedeniyle , bu seçimlerde , 424 milletvekili belirlenecek.

424 sandalyeli parlamentoya girebilmek için 22 partinin listelerinden 2 bin 747 aday yarışıyor. Milletvekillerinin 225’i parti listelerinden , 199 milletvekili ise , dar bölge çoğunluk oylamasıyla seçilecek. Karma  seçim  sisteminin uygulandığı ülkede adayların yarısına yakını tek bir milletvekiline oy verilen  seçim  bölgelerinden seçilecek.

Anketlere göre , dört ya da beş partinin yüzde 5 barajını geçmesi bekleniyor. Devlet Başkanı Zelenski’nin kurucusu olduğu Halkın Hizmetkârı Parti’sinin tahmini oy oranı farklı anketlere yüzde 43-49 aralığında yansıyor. Seçimlerden sonra Zelenski’nin partisinin koalisyonu ya tek başına kurabileceği , ya da koalisyonun büyük ortağı olabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Böyle olması halinde ,  Zelenski  , ülke yönetiminde geniş söz sahibi olabilecek.

Rusya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =