Türkiye harekete geçti! Çalışmalar hız verildi, çığır açacak projeler

Türkiye , katma değerli üretim alanında borla büyük bir atağa kalkıyor. BOREN Genel Müdürü Doç. Dr. Yörükoğlu; borlu kanser ilacı , yara iyileştirici sünger , alev almayan çadır , inşaat

haber7
0

Dünyanın en yüksek  bor  rezervlerine sahip olan  Türkiye  , bu madeni stratejik ürünlere dönüştürebilmek için Ulusal  bor  Araştırma Enstitüsü (Boren) bünyesindeki AR-GE faaliyetlerine  hız  verdi.

BOREN Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu , bugüne kadar 281 projeye destek olduklarını ifade ederken , bu projelerden 50’sinin devam ettiğini belirtti.  projeler  arasında borlu kanser ilacı ,  yara iyileştirici sünger  ,  alev almayan çadır  , ahşapları çürüklere karşı koruyacak kimyasal ile inşaatlarda tuğlanın yerini alacak  ponza  ürünler yer alıyor.

Yörükoğlu , BOREN laboratuvarlarını bir grup gazeteciye açarak , Türkiye’nin  bor  rezervlerinin katma değerini artırmak için yürüttükleri projeleri yerinde gösterdi. 2019 yılında destekledikleri  projeler  için 12 milyon lira bütçe ayırdıklarını ve bu rakamı önümüzdeki dönemde artıracaklarını ifade eden Yörükoğlu “Borlu ürünler için 26 patent aldık , 12 patent başvuru süreci devam ediyor. Bu ürünlerden 10 tanesi ticarileşti. Öte yandan , Çin  bor  Enstitüsü ile bir iş birliği anlaşması öncesindeyiz. Onlardan bize , bizden onlara araştırmacı gidecek. Sıkı iş birliğine gireceğiz. Borlu ürünlerin dünyadaki pazarı 30 milyar dolar. Treni kaçırmış değiliz. Bora dayalı sanayiyi yakalayabiliriz” diye konuştu.

ÇIĞIR AÇACAK ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =