New York'ta Osmanlı mahallesi turu

ABD’nin  New   York  şehrinde , 19 yüzyılda  Osmanlı  devleti topraklarından ABD’ye göç etmiş etnik grupların yaşadıkları mahalleyi anlatan tarihi bir tur düzenlendi.

haber7
0

“Osmanlı  New   York  Yürüyüşü” adı altında düzenlenen tur , eski ismi ile Küçük Suriye (Little Syria) olarak bilinen Manhattan’ın finans bölgesi Wall Street yakınlarında yapıldı.

Tur öncesi Bowling Green Park’ta , Türk Amerikan toplumu temsilcisi İbrahim Kurtuluş’un girişimiyle göndere Türk bayrağı çekildi.

“Amerika’daki Türklerin tarihi hakkında çalışma yapılmamış”

Turu organize eden George Mason Üniversitesi misafir öğretim üyesi tarihçi Dr. Işıl Acehan , 15 yıldır Amerika’ya göç eden Türkler üzerinde çalıştığını belirterek , “Buraya göç eden Yunanlılar , Rumlar , Ermeniler hakkında pek çok çalışma olmasına rağmen , maalesef Türkler hakkında fazla bilgi yok.” dedi.

Acehan ,  Osmanlı  Devleti nden ilk olarak 1890’larda Ermenilerin Amerika’ya gelmeye başladığını vurgulayarak , 1910 yılında ekonomik nedenlerden dolayı Anadolu’dan Türklerin de içinde bulunduğu göçlerde artış yaşandığını kaydetti.

Türk göçmenlerin o dönemdeki nüfusu konusunda tam bir rakam vermenin zor olduğunu belirten Acehan , “Osmanlı topraklarından gelen göçmenler , dini ve etnik kökenlerine bakmaksızın kendilerini Amerika’da Türk olarak tanımlıyordu.” bilgisini paylaştı.

“Türklerin Amerika’daki tarihlerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =