Türkiye yerli elektrikli tren için düğmeye bastı

 Türkiye  bir yandan hızlı  tren  ağlarıyla yeniden örülürken , diğer yandan  yerli  elektrik  tren  setleri ,  hibrit   tren  setleri ve lokomotif üretimi için gaza bastı.

haber7
0

Son 15 yıldır yapılan yatırımlarla nüfusun yüzde 40’ını yüksek hızlı trenle tanıştıran hükûmet , demir yollarında atağa kalktı. Türkiye’nin  hibrit  teknolojisine sahip ilk lokomotifi olan  hibrit  Lokomotifte üretim aşamasına geçilirken , Millî E1000  elektrikli  Manevra Lokomotiflerin ihracatına başlandı.  yerli  YHT’lerin ise 2023 yılına kadar raylara inmesi bekleniyor.

Marmaray projesi ve Bakü-Tiflis-Kars projeleri ile demir yolu alanında tüm dünyada adından söz ettiren Türkiye’deki yeni hatların inşası sürerken diğer yandan  yerli  üretime ağırlık veriliyor. 2004 yılından bugüne kadar toplam 279 kalem ve 366 milyon lira tutarındaki malzemeyi demir yollarında  yerli  üretime dönüştüren hükûmet , Millî Yük Vagonu Projesi’ni TÜDEMSAŞ bünyesinde tamamladı. Türkiye’de ilk defa üretilen 160 km/h hızında alüminyum gövdeli  elektrikli   tren  setlerinin tasarımları ve proje çalışmaları ise TÜVASAŞ tarafından gerçekleştirildi. Bu proje kapsamında 100 araçlık 20 set 2022 yılında tamamlanarak yolcuların hizmetine sunulacak.

YERLİ LOKOMOTİF

Millî  elektrikli   tren  Seti tasarım ve proje geliştirme çalışmalarından elde edilen bilgi birikimi ile 2019 yılında 225 km/h hızında alüminyum gövdeli  elektrikli   tren  setlerinin tasarım ve proje çalışmalarını başlatan bakanlık , ilk ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =