Suudi Arabistan, alıkoyduğu İran'a gemisini serbest bıraktı

 Suudi  Arabistan'ın , yaklaşık 3 aydır Cidde Limanı'nda 26 kişilik mürettebatıyla  alıkoyduğu  İran'a ait petrol tankerini  serbest  bıraktığı bildirildi. Tankerin , dün  İran  tarafından İngiliz gemisinin alıkonulmasın

haber7
0

İran ın yarı resmi ajansı Mehr in , ismini açıklamayan yetkililere dayandırdığı habere göre ,  Suudi   Arabistan  , 30 Nisan dan bu yana Cidde Limanı nda  alıkoyduğu   İran  bandıralı "Happiness 1" adlı petrol tankerini  serbest  bıraktı.

TANKER  İran  A DOĞRU YOLA ÇIKTI

Haberde ,  İran  Ulusal Tanker Şirketi ne ait tankerin mürettebatıyla birlikte  İran  a doğru denize açıldığı ifade edildi.

MOTORU ARIZALANDIĞI İÇİN CİDDE LİMANI NA ÇEKİLMİŞTİ

Söz konusu tanker , 30 Nisan da Kızıldeniz de , Süveyş Kanalı na doğru hareket halindeyken motoru arızalanmış ve onarılması için  Suudi   Arabistan  tarafından Cidde Limanı na çekilmişti. İran ,  Suudi   Arabistan  a tankerin bakım masrafları için 10 milyon dolar ödemişti.

SERBEST BIRAKILMASI İÇİN  İran  DAN GÜNLÜK 200 BİN DOLAR TALEP EDİLDİ ,  İran  KABUL ETMEDİ

Suudi  Arabistan  ın tankerin  serbest  bırakılması için  İran  dan günlük 200 bin dolar talep ettiği ancak Tahran ın bu meblağı ödemeyi reddettiğine ilişkin bilgiler  İran  medyasına yansımıştı.

ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKTİ

Yaklaşık 3 aydır  Suudi   Arabistan  tarafından alıkonulan tankerin , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =