Maliyeti 2 trilyon doları aşacak

Dijital teknolojilerin yükselişi ile birlikte ortaya çıkan siber saldırılar kurumları ve bireyleri tehdit ederken saldırıların 2019'da yaklaşık maliyetinin 2  trilyon   doları  aşacağı tahmin ediliyor.

haber7
0

Dijital  teknoloji  , iş ve bireysel hayatta işlem sürelerinin kısalmasından bilgiye erişimin kolaylaşmasına kadar pek çok avantajı sağlarken "veri güvenliği" konusunda ciddi problemleri de beraberinde getiriyor.

 

 

Forrester Consulting ve Experian iş ortaklığında Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa , Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde 900 den fazla şirketle görüşülerek hazırlanan EMEA Dolandırıcılık Durum Analizi Araştırması na göre Türkiye den araştırmaya katılanların yüzde 67si veri hırsızlığını en çok karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden olduğunu söylüyor. Yine Türkiye den araştırmaya katılanların yüzde 60 ının en çok karşılaştığı zorluk dolandırıcılığın tespiti ve siber atakların sayısının artması olarak görülüyor.

Avrupa da ise  internet  kullanıcılarının yüzde 67 si kimlik hırsızlığı yaşama konusunda endişeli olduğunu vurguluyor. Yüzde 63 ü ise banka kartı veya online bankacılıkta veri hırsızlığına uğrama konusunda endişeli olduğunu söylüyor.

 

 

Geride bıraktığımız yıllarda yaşanan gelişmeler de veri güvenliği konusunda yaşanan endişelerin haklı olduğunu gözler önüne seriyor. ABD de Cambridge Analytica gibi pek çok veri skandalı milyonlarca insanın verilerinin çalınmasına neden olmuş çalınan veriler sonucu yine milyonlarca insanın politik tercihleri manipüle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =