Kira stopajı ve KDV'de indirim talebi

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel , her AVM’de ortalama 10 olmak üzere 4 binden fazla mağazanın halen boş durduğunu belirterek , "Caddelerde de benzer bir durum söz konusu. Yüksek maliyetler nedeniy

haber7
0

Öncel , yılın ilk yarısında sektördeki gelişmelere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada , 2019’un ilk yarısının çeşitli nedenlerle tüketicilerin harcama eğilimlerinin azaldığı bir dönem olduğunu belirtti.

Tüketicinin harcamalarını kıstığının sahadaki gözlemlerinden ve TÜİK verilerinden net bir şekilde görüldüğünü ifade eden Öncel , "Örneğin TÜİK verileri mayıs ayında takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 ,7 daraldığını gösteriyor. Aynı dönemde cirolarda yüzde 15 ,6’lık bir artış var. Ancak bu artışın neredeyse tamamı maliyetlerin bir bölümünün fiyatlara yansımasından kaynaklanıyor. İlk 6 ayda perakende cirolarının reel anlamda ekside olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu. 

"Yabancı harcamalarında yüzde 100 artış var"

Öncel , yabancı harcamalarının perakende sektörü ve BMD üyesi markalar için büyük önem arz ettiğini aktararak , şunları kaydetti:

"Bazı markalarımız yaz sezonunda yabancılara yönelik satışlara daha çok odaklanıyorlar. Mağazalar , satış ekipleri ve kampanyalar yabancıların beklentilerine göre organize ediliyor. Antalya , Bodrum , Marmaris başta olmak üzere yoğun turist alan merkezlerimizdeki mağazalarda cironun önemli bir kısmı yabancılardan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =