Suudi Arabistan kesenin ağzını açtı: 5.4 milyar dolar...

 Suudi   Arabistan  ,  THAAD  füze sistemlerinin kurulumu için  ABD  merkezli savunma şirketi  Lockheed Martin  ile 1 buçuk  milyar  dolara anlaştı.

haber7
0

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Cuma günü yaptığı açıklamada ,  Suudi   Arabistan  la  THAAD  (Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi) için önleyici destek maddeleri için yapılan yeni sözleşme ile anlaşmanın toplam değerinin bugüne kadar 5 ,4  milyar  dolara geldiğini belirtti.

 

 

Lockheed Martin ,  Suudi   Arabistan  için  THAAD  füze savunma sistemini kurmak için 1 ,47  milyar  dolarlık mega sözleşmeyi kazandı.

Lockheed Martin , daha önce  Suudi   Arabistan  yönetimi ile  THAAD  füze sistemi için 2.4  milyar  dolarlık 44 füze lançerinden oluşan satış sözleşmesi yapmıştı.

 

 

THAAD YÜKSEK İRTİFA ALAN SAVUNMA SİSTEMİ

Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (İngilizce: Terminal High Altitude Area Defense) veya kısaca  THAAD  , kısa ve orta menzilli tehdit unsurlarına karşı geliştirilmiş ,  ABD  kara kuvvetlerine ait bir balistik füze savunma sistemidir.  Lockheed Martin  şirketi tarafından üretilen  THAAD  sistemi genel olarak Scud ve benzeri KMBF ler için bir ara çözüm olarak envantere girmiş olsa da , daha gelişmiş ve uzun menzilli kıtalararası balistik füzelere karşı da kısmen savunma yeteneğine sahiptir.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; }

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =