Güvensiz asansörlere 1,9 milyon liralık ceza

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı , can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan  asansörlere  yönelik denetimlerini sıkılaştırırken , yılın ilk yarısında uygunsuz bulunan 928 asansör için 1  milyon  885 bin 13

haber7
0

Piyasadaki sanayi ürünlerinin güvenliği ve mevzuata uygunluğunu sağlamakla sorumlu bakanlık , söz konusu ürünlere yönelik denetimlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi Raporu ndan derlenen bilgilere göre , ocak-haziran döneminde farklı modelde toplam 32 bin 86 sanayi ürününün denetimi gerçekleştirildi.

Söz konusu ürünlerin 9 bin 678 i mevzuata aykırı bulunurken , 320 ürün teste gönderildi ve 86 ürün için toplatma kararı verildi. Ayrıca 741 üründeki uygunsuzluğun düzeltilmesi için süre tanındı.

En çok taşınabilir basınçlı ekipmanlar denetlendi

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda , tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin yılın ilk yarısında toplam 2  milyon  539 bin 520 lira idari para cezası verildi.

Bu dönemde en çok denetlenen ürün grupları taşınabilir basınçlı ekipmanlar , elektrikli ekipmanlar ve enerji verimliliği oldu.

Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün grupları ise yüzde 77 ile taşınabilir basınçlı ekipmanlar olarak tespit edildi. Taşınabilir basınçlı ekipmanları yüzde 31 ile basınçlı ekipmanlar izledi.

Altı aylık dönemde denetlenen her 100 üründen yaklaşık 30 u uygunsuz bulundu. Böylece denetlenen ürünlerdeki ortalama uygunsuzluk oranı yüzde 30 ,16 olarak belirlendi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =