Prof. Dr. Schmidt tarihin sıfır noktasında anıldı

"Tarihin  sıfır  noktası" olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'de yürüttüğü kazı çalışmalarıyla insanlık tarihini yeniden şekillendiren Prof. Dr. Klau

haber7
0

"Klaus  Schmidt  in izinde  Göbeklitepe  ye pedallıyoruz" etkinliği kapsamında ,  Klaus Schmidt  in yaşadığı evin önünde toplanan bisiklet tutkunları ,  Göbeklitepe  ye kadar pedal çevirdi.

 

 

Göbeklitepe de tamamlanan  bisiklet turu  sonrası katılımcılar tarihi ören yerini gezdi.

Gazetecilere açıklamada bulunan  Şanlıurfa  Turizmi Geliştirme AŞ Müdürü  Mehmet Uncu  , Klaus  Schmidt  i vefatının 5 inci yılında anmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

 

 

Etkinliği gelecek yıllarda da sürdürmek istediklerini ifade eden Uncu , "Amacımız Göbeklitepe nin bugünlere gelmesini sağlayan Klaus  Schmidt  i anmak ve anılarını canlandırmaktır. Klaus  Schmidt  in sabah kalkıp  Göbeklitepe  ye gittiği güzergahı kullanarak onun yaşadıklarını hatırlamaktır." diye konuştu. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 un "Göbeklitepe Yılı" ilan edildiğini hatırlattı.

Aydın , şöyle konuştu;

"Şanlıurfalılar olarak  Klaus Schmidt  e olan vefa borcumuzu göstermek adına böyle bir etkinlik düzenledik. Çünkü  Klaus Schmidt  , Göbeklitepe nin bugünkü hale gelmesindeki en önemli bilim insanıdır.  Klaus Schmidt  in sabah evden çıkıp kazı alanına gidişini canlandırmak istedik. Bu çalışmaya emek veren ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =