Yunanistan'ın korkusu diline vurdu! Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti

 Yunanistan  Dışişleri Bakanı  Nikos Dendias  Türkiye'nin  Kıbrıs  meselesi ,  Doğu Akdeniz  ,  ege  konusunda "saldırgan" bir tutum sergilediğini belirterek Washington yönetiminden Türkiye'nin bu tutumuna karşı yardım i

haber7
0

Yunanistan da iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi nin Dışişleri Bakanı Dendias , Amerika Birleşik Devletleri ne (ABD) giderek burada mevkidaşı  Mike Pompeo  ile görüştü.

Dendias ,  Türkiye  nin  Doğu Akdeniz  de  doğalgaz  arama çalışmaları yaparak Güney  Kıbrıs  ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini belirterek  Ankara  nın yükselen provokasyonuna karşı Washington dan yardım talep etti.

Dendias ayrıca  Türkiye  nin  Rusya  dan  S-400  hava savunma sistemlerini almasından dolayı memnuniyetsizliğini de dile getirdi.

Nikos Dendias yaptığı açıklamada "Türkiye yi Akdeniz de sorun çıkaran unsur olarak görmek yeterli değil. Bu ,  Türkiye  ye zarar vermiyor. Aksine bölgede büyük bir soruna yol açıyor. İstemediğimiz tek şey de sorun oluşması... Bu durum ,  Türkiye  nin  Yunanistan  ile ,  Avrupa Birliği  ile (AB) ,  NATO  ile ,  ABD  ve diğer devletlerle arasında sorun oluşmasına neden oluyor." dedi.

Ankara ya sevkiyatı süren  S-400  ler hakkında konuşan Yunan bakan , "Açıkça söylemek gerekirse  Türkiye  nin  S-400  almasında dolayı mutlu değiliz.  NATO  üyesi bir ülke olarak diyebiliriz ki; Rus silahları  NATO  sistemlerine uyum sağlamıyor. Dünyanın bu bölgesinde silahlanmak istikrar ve güven ortamının oluşmasına yardımcı da olmuyor." diye konuştu.

Dendias: Atina- Washington ilişkileri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =