Ve Türkiye, ABD'nin F-35 kararından sonra beklenen hamlesini yaptı

S-400 hava savunma sistemi bahane edilerek ortağı olduğu  F-35  programından dışlanmak istenen Türkiye , beşinci nesil savaş uçağı için alternatifleri değerlendiriyor. Bu kapsamda millî muharip uçak TFX’in &cc

haber7
0

Bu kapsamda millî muharip uçak TFX’in çalışmalarına hız verilecek. Uçağın 2025 yılında ilk uçuşunu yapacağı , 2028’de ise hizmete gireceği belirtiliyor. Ancak savunma sanayii kaynakları askıya alınan  F-35  projesinden Türkiye’nin tamamen çıkartılma ihtimaline karşı TFX’in daha erken bir tarihte motor çalıştırabileceğini ifade ediyor. TUSAŞ tarafından tasarım çalışması süren uçağın birebir modeli geçen ay  Paris  Air Show’da sergilenmişti. F-35’e parça üreten Türk firmalarının da , burada edindiği tecrübeleri TFX’e aktaracağı belirtiliyor. Ankara ayrıca , envanterdeki  F-16  ve F-4 uçaklarının da modernizasyon çalışmalarıyla ömrünü uzatmayı hedefliyor.

TUSAŞ/TAI’nin geliştirdiği  TFX  , Avrupa’nın en iyi savaş uçakları arasına girecek ve kademeli olarak F-16’ların yerini alacak.  Türkiye   ABD  ,  Rusya  ve Çin’den  sonra  beşinci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasındaki yerini alacak. Çift motorlu , radara karşı düşük görünürlüğü olan  TFX  , gövde içi silah taşıma özelliği , gelişmiş uçuş ve atış sistemleri , çift fonksiyonlu radar ve elektronik harp kabiliyeti ile de dikkat çekiyor.

 

 

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =