Boeing, 737 MAX kazaları için 50 milyon dolar ödeyecek

ABD’li uçak üreticisi  Boeing  ,  Etiyopya  ve Endonezya’daki  737   MAX  kazalarında hayatını kaybeden 346 kişinin ailesine 50  milyon   dolar  ödeyecek.

haber7
0

Boeing’in en çok satılan uçak modeli olan  737   MAX  , Ekim ayında Endonezya’da Lion Havayolları uçuşunda yaşanan kazanın ardından Mart ayında da  Etiyopya  Havayolları uçuşu sırasında da düşerek toplamda 346 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştu.

157 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Kazaların ardından başlatılan soruşturmanın dünkü duruşmasında , hem Ekim ayında Endonezya’da hem de Mart ayında Etiyopya’da yaşanan kazalarda yakınlarını kaybeden aileler hazır bulundu. Birbirine destek olarak acılarını paylaşmaya çalışan aileler , üzerinde kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu posterler ile mahkeme salonuna giriş yaptı. Endonezya kazasında 8 kişilik mürettebat ile 181 yolcunun tamamı ,  Etiyopya  kazasında ise 8’i mürettebat toplamda 157 kişi yaşamını kaybetmişti.

Dünyanın en büyük uçak üreticisi olan  Boeing  tarafından işe alınan  tazminat  uzmanı Ken Feinberg , Amerikan devi Boeing’in  737   MAX  tipi uçaklarından ikisinin uçuş sırasında düşmesi nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına 50  milyon   dolar   tazminat  ödeyeceğini duyurdu. Feinberg , Mart ayında düşen ve  Etiyopya  Havayolları’na ait  737   MAX  tipi uçakta 3 çocuğunu , eşini ve kayınvalidesini kaybeden Paul Njoroge’nin , ABD Temsilciler Meclisi’nde dün düzenlenen duruşmada verdiği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =