Hafter'den yasa dışı hamle! Üç ülke destekliyor

Libya'da General Halife Hafter'in liderliğindeki  Libya  Ulusal Ordusu'nun (LUO) ülkede  yasa   dışı  yollarla askeri sermayesini ekonomik sermayeye dönüştürdüğü ileri sürüldü. Hafter'e Mıs

haber7
0

Le Monde gazetesinin haberine göre , uluslararası siyaset üzerine çalışmalar yapan "Noria Research" adlı kuruluşun yayımladığı raporda Halife  Hafter  in liderliğindeki  Libya  Ulusal Ordusu nun (LUO) askeri "gücünü" kullanarak ,  Sireneyka  kentinde "gerçek bir ekonomik imparatorluk" kurduğu vurgulandı.

Raporda ,  LUO  nun ülkede hakimiyet kurduğu topraklarda geliştirdiği "stratejiyle" ekonomik gelir sağlayacak yeni kaynaklara ulaştığı belirtildi.

LUO nun  Sireneyka  da petrol sahalarının çoğunu kontrol ettiği vurgulanırken ,  LUO  nun  Mısır  , Birleşik Arap Emirlikleri ve  Suudi Arabistan  ın desteğiyle  Libya  genelinde  yasa   dışı  yollarla askeri sermayesini ekonomik sermayeye dönüştürdüğü kaydedildi.

YASAĞA RAĞMEN YAPIYOR

Hafter in liderliğindeki ordunun gelir kaynaklarına değinilen raporda ,  LUO  nun yasak olmasına rağmen dönüştürülmüş demiri ihraç ederek kazanç sağladığı aktarıldı.

LUO nun  yasa   dışı  yollarla elde ettiği gelir kaynaklarından bir diğeri de petrolün olduğu belirtildi. Bu faaliyetin geçen yıl  Trablus  için alınan önlemler sonucunda  Sireneyka  da geliştiği bildirildi.

Ordunun  yasa   dışı  göçten de kazanç sağladığı vurgulanırken , Afrika dan  Libya  üzerinden Avrupa ya giden göçmenlerin  LUO  nun kontrol ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =