Cevad Zarif: Silah satan olmayınca kendimiz ürettik

 İran Dışişleri Bakanı  Muhammed  Cevad   Zarif  , ülkesinin kendi savunma araçlarını üretmeye mecbur kaldığını ve ABD'nin Orta Doğu'daki ülkelere  Silah  satışına son vermesi gerektiğini açıkladı.

haber7
0

Zarif , resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada , üstü kapalı olarak  ABD  nin  Orta Doğu  daki ülkelere  Silah  satmasını ve  ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo nun "İranlılar füze programlarıyla ilgili müzakere yapmaya hazır." sözlerini eleştirdi.

İran-Irak arasında (1980-1988) yaşanan savaşta hasar gören İran ın Hürremşehr kenti ile Gazze ve Yemen den fotoğraflar paylaşan  Zarif  , "Saddam , 8 yıl boyunca doğu ve batı tarafından kendisine verilen füze ve bombaları üzerimize yağdırdı. O şartlarda , hiç kimse kendimizi savunmamız için bize  Silah  satmadı. Bizim , kendi savunma araçlarımızı üretmekten başka hiçbir seçeneğimiz yoktu. Şimdi ise şikayet ediyorlar.  ABD  , meseleyi saptırmak yerine yeni Saddamlara  Silah  satışını sona erdirmelidir." ifadelerini kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo dün Beyaz Saray daki kabine toplantısında , "İranlılar ilk kez füze programlarıyla ilgili olarak müzakere yapmaya hazır olduklarını söylediler." açıklamasını yapmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi de bugün Twitter hesabından paylaştığı mesajında ,  İran Dışişleri Bakanı   Zarif  in balistik füze programıyla ilgili yaptığı açıklamanın müzakereye hazırlık anlamına gelmediğini ifade etmişti.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =