Trump'a soğuk duş! Hesapları alt üst oldu

 ABD  Temsilciler Meclisi , Başkan Donald Trump'ın iki kez veto ettiği ABD'nin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını engelleyecek 3 tasarıyı tekrar onayladı.

haber7
0

Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada ilk iki  tasarı  190 "hayır" oyuna karşılık 238 "evet" oyu ile geçerken , üçüncü  tasarı  ise 190 a karşı 237 "evet" oyu ile onaylandı

Oylamaya ilişkin açıklama yapan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel , Körfez Bölgesi ndeki  ABD  müttefiklerinin Yemen deki İran destekli Husiler tarafından tehdit altında olduğunun farkında olduğunu ancak yapılan insan haklarıihlallerini de göz ardı edemeyeceklerini vurguladı.

Engel , "Bölgedeki iş birliğimiz , müttefiklerimiz tarafından işlenen sivil katliamlara göz yumacağımız anlamına gelmiyor. Kafamızı çevirerek başkanın kongre üzerinde güç gösterisi yapmasına izin vereceğimiz anlamını taşımıyor. (Trump) yönetimi değerler adına ayağa kalkmıyorsa , kongre kalkmalı ve kalkacak." ifadelerini kullandı. 

Dört Cumhuriyetçi vekilin de destek verdiği  tasarı  , daha önce aynı tasarıyı iki kere veto eden  Trump  a üçüncü kez gönderilecek.

SENATO DA KABUL EDİLMİŞTİ

ABD yönetiminin , Yemen de devam eden savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm askeri unsurlarını 30 gün içinde geri çekmesini öngören yasa tasarısı , 13 Mart ta Senato da kabul edilmişti.

Tasarı ,  ABD  Başkanı Donald  Trump  ın Suudi Arabistan politikasına önemli bir karşı çıkış olarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =