Merakla beklenen torba kanun TBMM'de kabul edildi

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren  Gelir Vergisi Kanunu  ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında  Kanun  Teklifi ,  TBMM  Genel Kurulunda  kabul  edildi.

haber7
0

Varlık Barışı nın süresi yıl sonuna kadar uzatılacak. Yurt dışında bulunan para , altın , döviz , menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları Türkiye ye getirilecek. Bu durumda yüzde 1 vergi uygulanacak. Merkez Bankasının yıllık karının yüzde 20 si ihtiyat akçesine aktarılmayacak. Merkez Bankası talepleri gerçek zamanlı ve anlık karşılanacak. Bu taleplerin karşılanması için bankaca kurum ve kuruluşların bilgi işlem sistemlerine erişim sistemleri kurulabilecek. 

Ekonomi alanında önemli düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında  Kanun  Teklifi , TBMM Genel Kurulunda  kabul  edildi.

Kanunla şehir içi yolcu taşımacılığı yapan ve hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemiyle elde eden mükelleflerin talep etmeleri halinde gelir ve kurumlar vergisinin hesaplanmasında esas olan kazancın tespitinde yeni yöntem getiriliyor. Gelir ve giderleri karşılaştırma yerine , bu mükelleflerin elde ettiği hasılatın yüzde 10 u kazanç  kabul  edilerek , gelir ya da kurumlar vergisi oranları uygulanacak.

Kazançları bu şekilde tespit edilenlerin , bu faaliyetlerine ilişkin gider veya maliyetleri , vergiye tabi diğer kazanç veya iratlarının tespitinde dikkate alınmayacak. 2 yıl geçmedikçe bu usulden çıkılamayacak.

Bir takvim yılı içinde iki kez ceza kesilen mükellefler , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =