Hükümet harekete geçti: 2 bin aile taşınacak

Son dönemde yaşanan sel felaketleri ve ekonomik zarar hükümeti  harekete  geçirdi. İklim değişikliği eylem planları hızlandı. İlk plan ,  Karadeniz  bölgesi için yapıldı.

haber7
0

Trabzon ,  Samsun  , Ordu , Rize , Giresun ve Artvin i kapsayan "Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” ile yıl sonuna kadar aciliyeti olan binalardan 2 bin  aile  taşınacak. Süreçte hiçbir mağduriyet yaşanmayacak , taşınma ve kira yardımı başta olmak üzere her türlü destek sağlanacak.  TOKİ  tarafından 2023 yılına kadar 15 bin konut inşa edilecek.

 

 

on dönemde gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri iklim değişikliği. Dünya liderlerinin bir araya geldiği  G20  Zirvesi , G7 ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu gibi toplantılarda da  iklim değişikliği  konuşuluyor. Şehirlerde nüfus yoğunluğunun artması , trafik sorunu ve tüketim çılgınlığı gibi sebepler iklim değişikliğine sebep oluyor.

TÜRKİYE TEHDİT ALTINDA

 

 

Ülkemiz iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında olan Akdeniz Havzası’nda yer alıyor. Son yıllarda bu iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını yaşıyoruz. Kıyılardaki ölçümler , deniz seviyesinin yıllık 6 mm civarında yükseldiğini gösteriyor. Deniz suyu sıcaklığı da arttı , bu artışa bağlı olarak şiddetli ve sık yağışlar meydana geldi.

İnsanlar için önemli oksijen kaynaklarından olan deniz çayırları yok oluyor. Akdeniz çölleşiyor. Yine , ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızda küresel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =