Bina ruhsatlarıyla ilgili önemli düzenleme

1 Ocak 2019 tarihinden sonra resmi ve özel binalarda yapılacak deprem güçlendirmelerinde ,  ilgili  idarelere yapılacak olan ruhsat başvurularında ilk ruhsat alma tarihindeki yönetmelik hükümleri geçerli olacak.

haber7
0

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada , geçen yıl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) hazırlanan "Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği"nin  Resmi Gazete  de yayımlandığı hatırlatıldı. 

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle "Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik(DBYBHY)" yürürlükten kaldırıldığı belirtilen açıklamada , ara dönemde hangi yönetmelik hükümlerinin geçerli olacağının , uygulayıcılar ve yetkili idareler arasında tereddüte neden olduğu bildirildi.  Bugün yayımlanan tebliğle uygulayıcılar ve yetkili idareler arasında tereddütün giderildiği vurgulanan açıklamada , şunlar kaydedildi:  "Oluşan bu tereddütleri gidermek için İçişleri Bakanlığı  AFAD  uygulama tebliği hazırladı. Türkiye  Bina  Deprem Yönetmeliği kapsamında Yapılacak Binalarla İlgili Uygulama Esaslarını içeren Tebliğ bugünkü  Resmi Gazete  de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan tebliğe göre , 1 Ocak 2019 tarihinden sonra yeniden yapılacak , değiştirilecek , büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve  Bina  türü yapıların tamamının veya bölümlerinin deprem etkisi altında tasarımı ve yapımıyla mevcut binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi işlemleri hakkında  ilgili  idarelere yapılacak olan ruhsat başvuruları , yine bu tarihten sonra ,  Bina  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =