1500 yıllık veriler incelendi: İstanbul'da en az 2 deprem olacak

Boğaziçi Üniversitesi , İTÜ ve Ankara Üniversitelerinden bilim insanları ,  İstanbul  için son  1500  yılın verileriyle  Deprem  senaryosu hazırladı. İstanbul'un hemen güneyinde yer alan Kuzey Anadolu Fayı'nda

haber7
0

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü , son  1500  yılın verileriyle  İstanbul  ve çevresi için deprem senaryosu hazırladı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre , Boğaziçi Üniversitesi , İTÜ ve Ankara Üniversitesinden bilim insanları  İstanbul  ve çevresinde tarih boyunca yaşanmış önemli depremleri inceledi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener , Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Fatih Bulut , Doç. Dr. Aslı Doğru , İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ un yazarları arasında yer aldığı makalede araştırmacılar son  1500  yılın deprem verilerini inceleyerek  İstanbul  ve çevresinde beklenen olası depremin büyüklüğüne dair senaryolar hazırladı.

Araştırma kapsamında Marmara Bölgesinde Kuzey Anadolu Fayı nın geçtiği segmentlerin yer aldığı Batı (Tekirdağ havzası) , Merkez (Kumburgaz havzası) ve Doğu (Çınarcık Havzası) olmak üzere bölgenin tarih boyunca yaşadığı depremler incelendi. 1766 da iki ve 1509 da bir olmak üzere 7 ,2 , 7 ,4 ve 7 ,5 büyüklüklerinde depremlerin yaşandığı bu 3 bölgede gelecekte potansiyel olarak yaşanabilecek deprem büyüklüğüne dair senaryolar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =