İstanbul için korkutan senaryo!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve  deprem   Araştırma  Enstitüsü , son 1500 yılın verileriyle  İstanbul  ve çevresi için  deprem  senaryosu hazırladı.

haber7
0

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre , Boğaziçi Üniversitesi , İTÜ ve Ankara Üniversitesinden bilim insanları  İstanbul  ve çevresinde tarih boyunca yaşanmış önemli depremleri inceledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve  deprem   Araştırma  Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener , Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Fatih Bulut , Doç. Dr. Aslı Doğru , İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ un yazarları arasında yer aldığı makalede araştırmacılar son1500 yılın  deprem  verilerini inceleyerek  İstanbul  ve çevresinde beklenen olası depremin büyüklüğüne dair senaryolar hazırladı.

Araştırma kapsamında Marmara Bölgesinde Kuzey Anadolu Fayı nın geçtiği segmentlerin yer aldığı Batı (Tekirdağ havzası) , Merkez (Kumburgaz havzası) ve Doğu (Çınarcık Havzası) olmak üzere bölgenin tarih boyunca yaşadığı depremler incelendi. 1766 da iki ve 1509 da bir olmak üzere 7.2 , 7.4 ve 7.5 büyüklüklerinde depremlerin yaşandığı bu 3 bölgede gelecekte potansiyel olarak yaşanabilecek  deprem  büyüklüğüne dair senaryolar geliştirildi.

Tectonophysics dergisinin Ağustos 2019 sayısında yayınlanacak makalede yer alan kestirimlere göre ,  İstanbul  un hemen güneyinde yer alan Kuzey Anadolu Fayı nda doğudan batıya doğru ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =