ABD  Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  ,  Myanmar  ordusuna bağlı dört üst düzey komutana Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen suçlarda rolü olduğu gerekçesiyle ABD'ye giriş yasağı getirdiklerini bildir

haber7
0

Pompeo , açıklamasında Myanmar Genel Kurmay Başkanı  Min Aung Hlaing  , Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Soe Win , Tuğgeneral Than Oo ve Tuğgeneral Aung Aung olmak üzere dört askere kişisel  yaptırım  uygulandığını belirtti. 

Söz konusu isimlerin ağır insan hakları ihlallerine karıştıklarına dair güvenilir bilgilerin mevut olduğunu vurgulayan  Pompeo  , bu isimlerin yanı sıra aile fertlerine de  ABD  ye giriş yasağı getirildiğini kaydetti. 

Pompeo , "Dışişleri Bakanlığı davranışları değiştirecek ve hesap verebilirliği artıracak politikalara odaklanmaktadır. Söz konusu kararın bu hedeflere ulaşmak için bir adım olduğuna inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan ,  ABD  nin konuya dair açıktan harekete geçen ilk devlet olduğunu belirten  Pompeo  , "Myanmar ordusunun ülke genelinde insan hakları ihlallerinde bulunduğuna dair raporlar gelmeye devam ederken , Myanmar hükümetinin bu ihlalleri yapanları sorumlu tutmak konusunda herhangi bir adım atmamasından endişe duyuyoruz." dedi.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar da Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı  ARAKAN  eyaletinde Bangladeş sınırındaki karakollara 25 Ağustos 2017 de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren  Myanmar  ordusu ve Budist milliyetçiler , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =