'Yıl sonuna kadar iki faiz indirimini tartışabilirim'

Chicago  Fed  Başkanı Charles Evans , ABD Merkez Bankası'nın (Fed)  Yıl   sonuna   kadar   iki   faiz  indirimi yapması konusunda tartışabileceğini söyledi.

haber7
0

CNBC de Steve Liesman ın sorularını yanıtlayan Evans , Temmuz ayı toplantısında  faiz  oranlarında 50 baz puanlık bir indirime gidilmesinin Fed in yüzde 2 enflasyonhedefine daha yakın zamanda ulaşmasını güvenceye alabileceğini vurguladı veekledi:

"Yalnızca enflasyon temelinde düşündüğümde , yıl sonuna  kadar   iki   faiz   indirimini  tartışma konusunda güvende hissederim."

Faizlerin  Yıl   sonuna   kadar  en az 50 baz puan düşürülmesi gerektiğini hissetiğini belirten Evans , "Ancak enflasyonun  Yıl  sonundan önce yükselmesi için 50 baz puanlık bir indirimin hedefe daha yakın sürede ulaşmasını sağlayacağını düşünüyorum" diye ekledi.

Evans ayrıca , yüzde 2.0 enflasyon hedefinin yıllardan bu yana yakalanamadığına işaret ederek , "10 yıldır süren ekonomik büyüme sonrasında yüzde 2.25 veya biraz daha yüksek bir enflasyon daha uygun olabilir" diye konuştu.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; } GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =