Türkiye'ye mecbur kalacaklar

AB'nin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine yönelik aldığı kararları değerlendiren Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın , "Sorunun diyalogla çözüleceğini biliyorlar ama ma

haber7
0

Doğu Akdeniz de bir pasta söz konusuysa Türkiye nin en minimum paya razı olması için baskı ortamı yaratmayı hedefliyorlar" diyen Kalsın , şunları söyledi: "Önemli olan bulunan o gazı Avrupa ya taşımak. AB nin burada yapacağı şey kendi arz güvenliğini en verimli bir şekilde sağlamak olmalı. Gazın Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaştırılması diğer seçeneklere göre , en az üçte bir oranında ekonomik olacak. Bunu kendileri de çok iyi biliyor. Türkiye güzergahını gözardı ediyorlar. Dolayısıyla AB şu anda bu konuda maalesef hesapsız kitapsız ilerliyor. Fakat en sonunda müzakere için Türkiye yi masaya davet etmek zorunda kalacaklar. Buradaki haklarımız hiçbir şekilde yok sayılamaz. Yaptırım kararların hiçbir şekilde bağlayıcılığı yok.  Doğu Akdeniz  de Türkiyesiz bir çözüm mümkün değil."

 

 

Fatih sondaj gemisinin Kıbrıs batısında doğalgaz rezervi bulduğu haberleri Avrupa’yı panikletmeye yetti. Ankara , Türkiye’yi yaptırımlarla tehdit eden Avrupa’ya rest çekerek Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini artıracağını duyurdu. Fatih , Yavuz ve Barbaros’un ardından sismik araştırma gemisi Oruç Reis de rotayı Akdeniz’e kırdı.

 

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =