O sınır kapısı 29 yıl sonra açılıyor

 Irak  ile  Suudi Arabistan  arasındaki tek  sınır   kapısı  konumundaki  Ar Ar  , 29  yıl  aradan  sonra  yeniden hizmet vermeye hazırlanıyor.

haber7
0

Suudi Arabistan ın Bağdat Büyükelçisi Abdulaziz eş-Şemeri , Al-Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada , Irak ile  Suudi Arabistan  arasındaki Ar Ar Sınır Kapısı nın 15 Ekim de resmen açılacağını belirtti.

İki ülke arasındaki tek  sınır   kapısı  konumundaki  Ar Ar  ın Bağdat ve Riyad arasındaki ziyaret trafiğinin artmasına katkı sunacağını dile getiren Şemeri , başta hac mevsiminde olmak üzere yılda yaklaşık 600 bin Iraklının  sınır  kapısını kullanmasını beklediklerini söyledi.

Ar Ar  sınır   kapısı  ,  Irak  ile  Suudi Arabistan  arasındaki 812 kilometrelik  sınır  hattı üzerinde tek geçiş  kapısı  konumunda bulunuyor.

Irak ın 1990 da Kuveyt i işgal etmesinden  sonra  Riyad yönetimi Bağdat la tüm diplomatik ilişkileri kesmiş ,  sınır  kapısını da kapatmıştı.

Terör örgütü DEAŞ tehdidinin ortadan kaldırılmasından  sonra   Irak  , komşu ülkelerle ortak çıkar prensibi üzerinde ilişkilerini geliştirmek istediğini duyurmuştu. Bu kapsamda Bağdat ve Riyad arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için Ekim 2017 de Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi kurulmuştu. Konsey , ekonominin güçlendirilmesine dayalı 16 noktada mutabakata varmış , hayata geçirilen mutabakatların en önemlisi de kara  sınır  kapısının ticari geçişlere açılması için hazırlıkların yapılması ve hava yollarının karşılıklı seferler başlatması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =