Yunanistan kararını verdi! Türkiye'ye iadelerini hızlandırıyorlar

Yunan hükümeti ,  Avrupa  sınır koruma ajansı  FRONTEX  ile iş birliği ve Yunan Sahil Güvenlik imkanlarını artırarak , Ege Denizi'ndeki devriyelerin sıklaştırılmasına karar verdi. Yunanistan'da göçmen meselesini

haber7
0

Partisi Yeni Demokrasi (ND) tek başına iktidara gelen Başbakan  Kiriakos Miçotakis  , göç konusuna ilişkin bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

Önce  AB  Komisyonunun Göç , İçişleri ve Vatandaşlıktan sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos ile bir araya gelen Miçotakis , daha sonra Kamu Güvenliği Bakanı Mihalis Hrisohoidis , Göç Politikalarından sorumlu Bakan Vekili Yorgos Kumuçakos ve Gemicilik ve Denizcilik Bakanı Yannis Plakiotakis in aralarında bulunduğu heyet ile toplantı düzenledi.

Başbakanlık tarafından görüşmelere ilişkin yapılan açıklamaya göre , toplantıda göçmen sorunu hakkında 6 maddelik öncelik listesi oluşturuldu.

Hükümetin ,  Avrupa  sınır koruma ajansı  FRONTEX  ile iş birliği ve Yunan Sahil Güvenlik imkanlarını artırarak ,  Ege Denizi  ndeki devriyeleri sıklaştırılmasına karar verildi.

Açıklamada , göçmen mutabakatının tam olarak uygulanmasıyla Yunan adalarında tutulan göçmenlerin iltica işlemlerinin ve sığınma hakkı alamayan göçmenlerin  Türkiye  ye iadelerinin hızlandırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Öte yandan , başta sahipsiz göçmen çocuklar ve hassas grupların yaşam şartlarının iyileştirilmesinin yanı sıra  Sisam  (Samos) Adası ndaki kapasitesi yetersiz kalan mülteci kampını yeniden düzenleme çalışmalarının hızlandırılması kararlaştırıldı.

15 BİN ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =